Mahmut Saral

Mahmut Saral
Mahmut Saral

Genel Müdür

Mahmut Saral

“İnsanoğlu varolduğu günden beri mutluluk ve huzur arayışındadır. İster bir gezgin olun, ister biz denizci olun, her mücadelenin sonunda, herkes mutlu olmayı veya güzel bir yere varmayı hayal eder. Hayat peşimizden kovalamaya ve her nereye varırsak varalım, bizleri karmaşasıyla karşılamaya devam ederken, biz denizciler, dümene geçip uzaklara yelken açmayı kaçış yolumuz gibi benimseriz. Kimi zaman yalnız gideriz, kimi zaman ailemizi ve dostlarımzı da sürükleriz peşimizden. Yedi Denizleri geçerek Dünya seyahatlerini tamamlamış, dünyanın pek çok güzelliklerini görmüş denizci bir ailenin kurduğu Global Sailing, kendini denize adayan, denizi de özgürlüğe açılan kapısı gibi gören herkesin evidir.”


1984 yılında Sinop’ta doğan Mahmut Saral, 10 yaşında Sinop Karadeniz Yelken İhtisas Kulübü’nde yelken sporu ile tanışmıştır. Optimist sınıfında yelkene başladıktan kısa süre sonra Türkiye Şampiyonluğu’na kadar uzanan sportif başarılar elde etmiş, yıllar içerisinde Milli Takım Antrenörlüğü’ne yükselmiş ve bu süreçte Balkan, Avrupa ve Dünya Şampiyonaları Takım Yarışları’nda ülkemize, şampiyonluk da dahil, önemli dereceler kazandırmıştır. 2003 yılında girdiği, Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nden mezun oluncaya kadar geçen sürede Fenerbahçe ve Galatasaray Spor Kulüpleri Yelken Şube’lerinde sporcu ve antrenör olarak görev almış, 2008-2010 yılları arasında görev aldığı Türkiye Yelken Federasyonu’ndaki Milli Takım Antrenörlüğü’nden ayrılıp, İzmir Çeşme’ de TRW Yelken Merkezi ve Team Red and White Yelken Takımı’nı kurmuştur. Kısa sürede Bodrum ve Marmaris Bölgeleri’nde yat yarışlarına katılarak sportif başarılar kazanmaya başlayan TRW Yelken Merkezi 3 yıl boyunca faaliyet göstermiş, 1000’e yakın çocuk ve yetişkin insana yelken eğitimi verilmesine olanak sağlamıştır. 

2014-2015 yıllları arasında Türkiye Yelken Federasyonu’nda Milli Takımlar Sportif Koordinatör olarak görev almıştır. 2016 yılında “Dünya Yelkenciliği’nin Everest’i” olarak kabul edilen ve Güney Amerika Kıtası’nın en güney noktası olan Cape Horn’u, Türk Yelkencilik Tarihi’nde geçen 2.Türk yelkenlisi Anouk ekibinde yer almıştır. Aynı yıl Türkiye Yelken Federasyonu Olağan Genel Kurulu sonrasında TYF Yönetim Kurulu Üyesi ve Teknik Kurulu Üyesi olmuştur. 2015 yılında başladığı Gökova Yelken Kulübü Sportsboat ve Yat Takımları’nın takım kaptanlığı ve dümenciliği ile birlikte, Başkan Yardımcılığı görevine devam etmektedir. 2016 yılında Deniz Karamanoğlu ile hayatını birleştirmiş, 2017 ve 2020 yıllarında oğulları Atlas ve Azur Dünya’ya gelmiştir.