Tarihçe

Hayalden Gerçeğe Global Sailing;

Global Sailing’in hikâyesi, Haluk Karamanoğlu ve Ailesi’nin 1988-1993 yılları arasında yelkenli tekneleri Deriska ile yaptıkları Dünya Seyahatleri sırasında Türkiye’de denizcilere ve yelkencilere hizmet sağlayan ve denizciliği sevdirecek bir oluşumun eksikliğinin farkına varmalarıyla başlar.


1994

Dünya seyahatini tamamlayan Haluk Karamanoğlu ve ailesi Global Sailing’i yaratma hayali ile Karacasöğüt’teki araziyi satın aldı ve burada yaşamaya başladı.

1997 

Global Sailing’in ticari faaliyetlerinin çatısını oluşturacak olan Global Marin Sportif Denizcilik A.Ş. kuruldu.

2001

Global Sailing Marinette iskelesi tamamlandı.

2002

Global Sailing Tesisi Dünya ve Türk denizcilerine hizmet vermeye başladı. Global Sailing Resort ilk misafirlerini ağırladı. Resort bünyesinde yer alan Galley Restoran Türk ve Dünya mutfağından lezzetler sunmaya başladı. Global Sailing Marinette aktif hale geçti. Yelken ve sportif faaliyetleri yürütmek üzere Gökova Yelken Kulübü kuruldu ve çoğunluğu Karacasöğüt köyünün çocuklarından oluşan ilk yelken kampı, Temmuz ayında 15 öğrenci ile yapıldı.

2003

 Türkiye’nin ilk Yatılı Yelken Kampı, Global Sailing bünyesinde 18 öğrenci ile Gökova Yelken Kulübü organizasyonu olarak yapıldı.

2005

Denizcilik sektörüne daha iyi hizmet verebilmek amacı ile; Nimbus, Nordest, Propguard, Olimpic Sails, Oppi, Laser, Optiparts markalarının Türkiye distribütörlükleri alındı.

2007

Yatılı Yelken Kampları kapasitesi bungalovların eklenmesi ile 46’ya çıktı.

2009

Global Sailing Charter departmanı kuruldu. 6 adet Harmony marka yelkenli tekne ile bareboat charter sektörüne giriş yapıldı. Yelken eğitimleri ve yelken organizasyonlarının daha ileri taşınması için one design sportsboat sınıfı olan Skippi markasının Türkiye distribütörlüğü alındı ve 6 teknelik bir filo ile hizmete vermeye başladı. Mavi Eğitim Gezisi Kamp Programı başladı. Yelken ve kamp organizasyonlarındaki talebi karşılamak ve başarıyı daha da ileri seviyeye taşımak için, Global Sailing Academy A.Ş. kuruldu. Global Sailing Academy yoğun talepler sonrasında, yetişkinler için yelkenli yatçılık programlarına başladı.

2010

Global Sailing bünyesinde yelken kampına katılan öğrenci sayısı 1000’e ulaştı.

2012

Global Sailing Academy, dünyada en iyi yelken eğitim programı olarak bilinen, İngiltere’nin Royal Yachting Association (RYA) tarafından akreditasyon alarak bu programı uygulama yetkisi aldı. Ayrıca, Türkiye Ulusal Yelken Eğitim Programı dahilinde Yat ve Dingi sınıflarında yelken eğitmeni yetiştirme yetkisini de alarak bir ilke imza attı.

2015

Global Sailing Academy, eğitim filosuna 20 adet yeni RS Sailing marka eğitim teknesi kattı.

2019

Gençlere yelken ve multimedya eğitimi sağlayan Sail-Tech Adventure Macera Programı başladı. Global Sailing Resort bünyesindeki Wellness & Spa hizmete girdi.

2020
Global Sailing kurumsallaşma faaliyetleri, alınan özel bir danışmanlık hizmetiyle profesyonel olarak başladı.